Medicover Online nie obsługuje przeglądarek Internet Explorer 7 i starsze. Zalecamy korzystanie z najnowszej wersji przeglądarki internetowej Internet Explorer, Google Chrome, lub Firefox.
Jeśli używasz przeglądarki internetowej IE 9 lub nowszej, upewnij się, że masz wyłączony 'widok zgodności'.
Twoja przeglądarka ma zainstalowane rozszerzenie do blokowania reklam. Aby zobaczyć alternatywne metody uzyskania porady lekarza należy wybrać opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie (https://mol.medicover.pl)"

Translations:

Dlaczego nie zawsze mogę uzyskać skierowanie na badania hormonów podczas porady zdalnej?

Niektóre choroby tarczycy wymagają, aby przed ustaleniem zakresu badań diagnostycznych endokrynolog zbadał pacjenta fizykalnie.

Dodatkowo lekarz ocenia wzrost, masę ciała, zabarwienie skóry i śluzówek (obecność rozstępów , zmian trądzikowych), ocenia ilość i rozmieszczenie owłosienia oraz tkanki tłuszczowej. W przypadku niektórych chorób lekarz musi również ocenić wielkość i spoistość narządów – tarczycy, sutków, jąder.

Jakie są najczęstsze objawy niedoczynności tarczycy?

W przypadku niedoczynności tarczycy na początku zwykle pojawia się przemęczenie, trudności z koncentracją, epizody depresji, nadmierna suchość skóry, zwiększone poczucie chłodu w miejscach, w których inne osoby odczuwają komfort cieplny, zwolniona akcja serca oraz łamliwość włosów i paznokci. W toku rozwoju choroby pacjenci zaczynają narzekać na przyrost masy ciała, obrzęki, niespecyficzne bóle stawowo - mięśniowe, zaparcia, osłabienie libido. U kobiet pojawiają się również obfite miesiączki i trudności z zajściem w ciążę.

Jakie są najczęstsze objawy nadczynności tarczycy?

Najczęstszymi objawami nadczynności tarczycy są nadmierna potliwość i poczucie gorąca, drżenie mięśniowe (głównie rąk), nadpobudliwość nerwowa, rozdrażnienie, spadek masy ciała, przyspieszona czynność jelit (w tym również biegunki), uczucie szybkiego bicia serca, zaburzenia miesiączkowania, zmęczenie i zaburzenia koncentracji.

Jakie badania należy wykonywać przy niedoczynności tarczycy i jak często?

Raz na pół roku należy wykonać badanie krwi, aby oznaczać poziom hormonu TSH. Skierowanie na te badanie może wystawić internista lub lekarz rodzinny w trakcie porady telemedycznej jeśli w dokumentacji Medicover znajdują się informacje o rozpoznaniu i leczeniu niedoczynności tarczycy.

Jak często należy wykonywać badanie USG tarczycy?

O ile lekarz prowadzący lub lekarz oceniający ostatnie USG tarczycy nie zaleci inaczej, kontrolne badanie wykonuje się nie częściej niż raz do roku. Skierowanie na to badanie może wystawić internista lub lekarz rodzinny w trakcie porady telemedycznej jeśli w dokumentacji Medicover znajdują się informacje o rozpoznaniu i leczeniu niedoczynności tarczycy.

Jak często należy oznaczać przeciwciała ATPO/ATG?

W przypadku już rozpoznanej choroby Hashimoto czyli autoimmunologicznego zapalenia tarczycy nie ma potrzeby wykonywania kolejnych oznaczeń poziomu przeciwciał ATPO i ATG ponieważ wahania ich poziomu nie mają wpływu na przebieg i leczenie tej choroby.

Czy niedoczynność tarczycy ma wpływ na ciążę?

Nieleczona lub niedostatecznie wyrównana lekami niedoczynność tarczycy może powodować trudności z zajściem w ciążę, a także może być przyczyną utraty ciąży w jej wczesnym okresie.

Jaki jest prawidłowy poziom TSH w czasie ciąży?

Według ostatnich zaleceń Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego wartości hormonu TSH powinny się zawierać pomiędzy 0,3 mU/l a 2,5 mU/l

Czy należy uzupełniać jod w ciąży?

Suplementacja jodu w ilości 150 mcg/dobę jest standardem profilaktyki w Polsce i na świecie. Jod powinny przyjmować również kobiety w ciąży, u których zdiagnozowano chorobą Hashimoto.