Medicover Online nie obsługuje przeglądarek Internet Explorer 7 i starsze. Zalecamy korzystanie z najnowszej wersji przeglądarki internetowej Internet Explorer, Google Chrome, lub Firefox.
Jeśli używasz przeglądarki internetowej IE 9 lub nowszej, upewnij się, że masz wyłączony 'widok zgodności'.
Twoja przeglądarka ma zainstalowane rozszerzenie do blokowania reklam. Aby zobaczyć alternatywne metody uzyskania porady lekarza należy wybrać opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie (https://mol.medicover.pl)"

Translations:

Jakie warunki muszę spełnić, aby skorzystać z opcji zamówienia e-Recepty poprzez Medicover OnLine?

Możesz zamówić e-Receptę przez aplikację Medicover OnLine, jeżeli:

  • posiadasz aktywną opiekę medyczną w Medicover,
  • lek został wcześniej przepisany przez lekarza Medicover,
  • od ostatniej wizyty, na której lek został przepisany, nie minęło 18 miesięcy.

Aby zamówić e-Receptę:

  • zaloguj się do pełnej wersji aplikacji Medicover OnLine za pomocą numeru karty oraz hasła,
  • po zalogowaniu, na głównej stronie Panelu Pacjenta zobaczysz sekcję „e-Recepty” – możesz z tego poziomu od razu sprawdzić kod e-Recepty a po wejściu w szczegóły zamówić ją.

Skąd dowiem się, że zamówiona e-Recepta w Medicover OnLine jest już wystawiona?

Po wystawieniu e-Recepty:

  • otrzymasz maila z informacją o zmianie statusu e-Recepty,
  • zobaczysz powiadomienie o zmianie statusu zamówienia e-Recepty w aplikacji Medicover OnLine.

Dodatkowo w sekcji e-Recepty:

  • pobierzesz e-Receptę,
  • sprawdzisz jej kod,
  • zamówisz ponownie już wystawioną e-Receptę.

Kiedy można zamówić e-Receptę bez konieczności odbycia wizyty lekarskiej?

e-Receptę można zamówić online w okresie 18 miesięcy od wizyty lekarskiej, podczas której została wystawiona recepta na stale przyjmowany lek.

Zgodnie z Ustawą o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 618, 788 i 905) oraz art. 42. Ustawy o zawodzie lekarza:

  • lekarz może podejmować leczenie za pośrednictwem systemów teleinformatycznych;
  • lekarz może bez dokonania osobistego badania pacjenta wystawić receptę niezbędną do kontynuacji leczenia, jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta odnotowanym w dokumentacji medycznej;
  • nie ma przeszkód prawnych do wystawiania recept na leki stosowane przewlekle po złożeniu przez pacjenta zapotrzebowania na takie leki.

Jaki lekarz może bez badania pacjenta wypisać e-Receptę na leki refundowane?

W Medicover receptę na leki stosowane przewlekle może wystawić, zawsze po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną:

  • lekarz specjalista zajmujący się dotychczasowym leczeniem,
  • lekarz internista prowadzący,
  • lekarz internista zastępujący lekarza prowadzącego.

W trosce o zdrowie pacjenta recepty na leki wysokospecjalistyczne powinny być wypisywane przez odpowiedniego specjalistę.

Do jakiego lekarza powinna kierować się pacjentka po e-Receptę na leki antykoncepcyjne i inne leki ginekologiczne?

Recepty na leki ginekologiczne (w tym związane m.in. z hormonalną antykoncepcją, hormonalną terapią zastępczą, tabletki „po”) powinny być wypisywane przez ginekologa.

W sytuacjach szczególnych – decyzja o wystawieniu recepty należy do lekarza prowadzącego.

Czy wystawienie e-Recepty na lek refundowany wymaga odbycia raz w roku wizyty u specjalisty?

Nie, jeżeli lekarz opieki podstawowej lub inny lekarz wypisujący receptę ma dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta w Medicover, potwierdzającej rozpoznanie choroby upoważniającej do refundacji leku.

W jakich sytuacjach jest potrzebne zaświadczenie od specjalisty?

Zaświadczenie jest wymagane w sytuacji, gdy w systemie Medicover brak jest danych medycznych potwierdzających chorobę i potrzebę jej leczenia.

W opiece publicznej lekarz rejonowy może potrzebować zaświadczenia od specjalisty w celu uzyskania potwierdzenia rozpoznania choroby, stosowanych leków, ich dawkowania oraz czasu trwania terapii, ponieważ dokumentacja medyczna potwierdzająca chorobę jest przechowywana u specjalisty. Lekarz rejonowy nie ma dostępu do dokumentacji uzasadniającej refundację. NFZ odstąpił od wymogu corocznego przedstawiania takiego zaświadczenia, pozostawiając decyzję o kontynuacji leczenia lekarzowi POZ.

Na jaki czas leczenia mogą być wypisane e-Recepty?

E-recepta może być ważna przez 1 rok (365 dni). Taką e-receptę otrzymają m.in. pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone leki. Lekarz musi zaznaczyć, że e-recepta ma być ważna przez 365 dni — zobaczysz na niej „datę realizacji do” określonego dnia. Jednak mimo, że e-recepta jest wystawiona na 365 dni, to lekarz może przepisać lek maksymalnie na 360 dni kuracji.

Jeśli Twoja e-recepta ważna jest przez rok, i tak powinieneś wykupić pierwsze opakowanie nim minie 30 dni od daty jej wystawienia. Jeśli zrobisz to po 30 dniach, farmaceuta wyda ci mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty albo od daty „realizacji od”. Przy wykupie kolejnych opakowań, bez względu na to, kiedy po nie przyjdziesz, farmaceuta już nie będzie zmniejszał Ci ilości leku.

Jedną e-receptę można realizować w jednej aptece – jeżeli pacjent zrealizuje receptę częściowo (np. wykupi 1 opakowanie z 3), wykupienie pozostałych 2 opakowań musi się odbyć w tej samej aptece.

Co to są e-Recepty seryjne?

W razie potrzeby rozłożenia w czasie większej liczby opakowań leków lekarz ma możliwość wystawienia kilku e-recept na ten sam lek ze wskazaniem odroczonej daty realizacji „od dnia”. Kilka e-recept ujmowanych jest w pakiet recept, a każdą e-receptę oraz e-recepty objęte pakietem recept pacjent może zrealizować w innej aptece - są to tzw. recepty seryjne.

Lekarz jednorazowo może wypisać do 12 recept na następujące po sobie okresy, nieprzekraczające łącznie 12 miesięcy terapii (360 dni stosowania). Na jednej recepcie lekarz nie może przepisać leku na więcej niż 6 miesięcy (180 dni stosowania).