Medicover Online nie obsługuje przeglądarek Internet Explorer 7 i starsze. Zalecamy korzystanie z najnowszej wersji przeglądarki internetowej Internet Explorer, Google Chrome, lub Firefox.
Jeśli używasz przeglądarki internetowej IE 9 lub nowszej, upewnij się, że masz wyłączony 'widok zgodności'.
Twoja przeglądarka ma zainstalowane rozszerzenie do blokowania reklam. Aby zobaczyć alternatywne metody uzyskania porady lekarza należy wybrać opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie (https://mol.medicover.pl)"

Translations:

Niemowle

Co mogę zrobić, aby złagodzić objawy bolesnego ząbkowania?

Aby złagodzić ból towarzyszący ząbkowaniu możesz:

  • masować dziąsła dziecka
  • stosować żele zawierające środki przeciwbólowe i łagodzące podrażnienie (np. Bobodent,Anaftin Baby, Dentinox N, Calgel)
  • przemywać dziąsła naparem z rumianku
  • podawać dziecku do gryzienia lekko schłodzone gryzaczki (nie wolno ich zamrażać! Dziąsła niemowlęcia są bardzo delikatne. Dając mu zamrożony gryzak, możemy bardzo łatwo spowodować odmrożenia dziąseł dziecka)

Jeśli ból jest silny i dziecko ma duże kłopoty z zaśnięciem wieczorem lub jedzeniem możesz doraźnie podać lek przeciwbólowy: paracetamol lub ibuprofen, zgodnie z zaleceniami producenta , które znajdziesz w ulotce leku. Nie należy przekraczać dozwolonej dawki leku – jednorazowej i dobowej, nie można go też dawać "na zapas", gdy dziecku nic się nie dzieje.

Jak rozpoznać zaparcia u dziecka?

Dziecko karmione wyłącznie mlekiem kobiecym może od ok. 6-8 tyg. życia zacząć oddawać stolec w nowym rytmie: co 2, 5, 7,10 dni, a nawet jeszcze rzadziej. Zwróć uwagę na konsystencję stolca. Papkowaty, oddawany np. co tydzień, nie jest zaparciem. Zbite, twarde tak zwane "kozie bobki", nawet jeśli są wydalane codziennie, są zaparciem. Dopóki dziecko nie ma zaparć, czuje się dobrze, ma apetyt, nie ma powodu do wspomagania oddawania stolca u dziecka.

Jak mogę pomóc dziecku kiedy ma kolkę?

Masuj brzuszek - delikatnie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub brzegiem prawej i lewej dłoni z góry na dół.

Układaj dziecko na brzuchu – pamiętaj, aby wtedy pilnować dziecka

Układaj dziecko brzuszkiem na swojej dłoni/przedramieniu, na swoim brzuchu lub klatce piersiowej - ciepło działa rozluźniająco na brzuszek dziecka.

Stosuj te zabiegi nie tylko podczas napadu kolki. Wykonuj je regularnie w ciągu dnia.

Nasilenie kolki możesz zmniejszyć podając przez około 3 tygodnie probiotyk zawierający bakterie Lactobacillus reuteri (np. BioGaia)

Przyjrzyj się technice karmienia - oceń czy dziecko karmione piersią nie połyka zbyt dużej ilości powietrza, czy w butelce, którą karmisz dziecko nie ma zbyt dużego otworu w smoczku.

Gorączka

Co zrobić kiedy dziecko ma gorączkę?

Dziecko MŁODSZE niż 3 miesiące

Jeśli dziecko ma mniej niż 3 miesiące ZAWSZE skonsultuj się z lekarzem.

Dziecko między 3. a 6. miesiącem życia

  • Obniżaj temperaturę ciała stosując chłodne okłady na głowę, szyję brzuch i pachwiny.
  • Jeśli temperatura ciała przekroczy 38 stopni, podaj leki przeciwgorączkowe po konsultacji z lekarzem.
  • Jeśli to nie pomoże przygotuj 15 minutową kąpiel w letniej wodzie – temperatura wody nie powinna być niższa od temperatury ciała o więcej niż dwa stopnie.
  • Bardzo ważne jest, żeby dziecko dużo piło – podawaj mu letnie płyny.
  • Pamiętaj, aby dziecko było ubrane odpowiednio do temperatury otoczenia – nie przegrzewaj! Temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 20 stopni ( optymalnie 18-19 stopni), pokój powinien być regularnie wietrzony (choćby przez 2-3 minuty, ale co godzinę), a powietrze w nim nawilżone.

Dziecko STARSZE niż 6 miesięcy

  • Obniżaj temperaturę ciała stosując chłodne okłady na głowę i szyję, u małego dziecka również na brzuch i pachwiny.
  • • Gdy temperatura ciała przekroczy 38 stopni, możesz podać leki przeciwgorączkowe, takie jak paracetamol lub/i ibuprofen. Leki należy podawać w przeliczeniu na wagę dziecka:
    • ibuprofen w dawce 5mg/kg/dawkę
    • paracetamol w dawce 15mg/kg/dawkę
    • kwas salicylowy nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 12. roku życia
    • Zwykle podaje się jeden lek w 3 - 4 dawkach w ciągu doby czyli co 6-8 godzin. Jeżeli gorączka jest wysoka lub słabo reaguje na leczenie, ibuprofen i paracetamol można podawać na zmianę, co 6 godzin. Nie należy przekraczać dozwolonej dawki leku – jednorazowej i dobowej.
  • Jeśli to nie pomoże przygotuj 15 minutową kąpiel w letniej wodzie – temperatura wody nie powinna być niższa od temperatury ciała o więcej niż dwa stopnie.
  • Bardzo ważne jest, żeby dziecko dużo piło – podawaj mu letnie płyny.
  • Pamiętaj, aby dziecko było ubrane odpowiednio do temperatury otoczenia – nie przegrzewaj! Temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 20 stopni ( optymalnie 18-19 stopni), pokój powinien być regularnie wietrzony (choćby przez 2-3 minuty, ale co godzinę), a powietrze w nim nawilżone.

Gorączka u dziecka - Kiedy skontaktować się z lekarzem?

Skontaktuj się z lekarzem ZAWSZE gdy:

  • gorączka wystąpiła u dziecka, które nie ukończyło 3. miesiąca życia
  • gorączka wystąpiła u dziecka po raz pierwszy w życiu lub ma nietypowy, inny niż zwykle, przebieg
  • na skórze dziecka pojawiły się czerwone plamy, wybroczyny, małe wylewy podskórne (jest to stan, który wymaga NATYCHMIASTOWEJ pomocy lekarskiej)
  • dziecko jest nadmiernie senne, skarży się na zaburzenia widzenia, ból głowy lub sztywność karku
  • gdy u dziecka pojawił się ból brzucha, stolce z krwią lub częste i obfite wymioty
  • gdy dziecko jest odwodnione – oddaje mało moczu, ma suche wargi i język, płacze bez łez
  • gdy dziecko oddycha inaczej niż zwykle – oddech jest szybki, niespokojny
  • jeżeli gorączka przekroczy 39,5ᵒC i nie spada, pomimo zastosowania leków przeciwgorączkowych
  • gdy wystąpiły drgawki (jeżeli trwają one dłużej niż 10 minut to wezwij karetkę pogotowia – zadzwoń pod numer 112 lub 999)
  • jeżeli gorączka powyżej 38ᵒC utrzymuje się dłużej niż 3 dni

Grypa

Czy powinniśmy zaszczepić dziecko przeciw grypie?

Szczepienie jest najlepszą ochroną przed grypą – zmniejsza ryzyko zachorowania o 70 – 90%. Nawet jeśli szczepionka nie uchroni przed chorobą to pomoże łagodniej ją przejść zmniejszając liczbę powikłań takich jak wirusowe zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia serca i osierdzia czy zapalenia ucha.

Kiedy najlepiej zaszczepić się przeciw grypie?

Szczepienie najlepiej wykonać przed sezonem grypowym, który w Polsce trwa od września do końca kwietnia. Najwięcej osób choruje w okresie styczeń – marzec, więc warto zaszczepić się nawet w grudniu czy na początku stycznia

Dzieci szczepimy od ukończenia 6. miesiąca życia W celu uzyskania zadowalającego poziomu ochrony, dzieciom do ukończonego 9. roku życia i szczepionym po raz pierwszy należy podać 2 dawki szczepionki w co najmniej miesięcznym odstępie. W kolejnych latach podaje się już tylko jedną dawkę szczepionki.

Czy szczepienie przeciw grypie powinno być powtarzane co roku?

Tak, szczepienie należy powtarzać co roku ponieważ wirusy grypy nieustannie się zmieniają. Co roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydaje zalecenia co do składu szczepionki.

Czy szczepionka może spowodować, że dziecko zachoruje na grypę?

W szczepionkach przeciwko grypie nie podajemy do organizmu całego wirusa, a więc nie jest możliwe by wirus wnikał do komórek, mnożył się i powodował zachorowanie. Może się zdarzyć, że osoba z rozpoczynającą się inną infekcją zostanie zaszczepiona przeciw grypie, a wtedy szczepienie obniżając przejściowo odporność organizmu, utoruje drogę innej infekcji. Dlatego przed szczepieniem konieczna jest wizyta kwalifikująca u lekarza.

Ukąszenie przez kleszcza

Kto i kiedy powinien usunąć kleszcza?

Kleszcza należy usunąć jak najszybciej, samodzielnie lub z pomocą innej osoby. Nie czekaj na pomoc lekarza lub pielęgniarki, jeśli miałoby to opóźnić usunięcie kleszcza.

Jak samodzielnie usunąć kleszcza?

  • Mocno uchwyć kleszcza pęsetą jak najbliżej skóry.
  • Płynnym ruchem wyciągnij go aż do całkowitego usunięcia.
  • Jeżeli w skórze pozostała jakakolwiek część kleszcza usuń ją za pomocą igły (jak drzazgę).
  • Po usunięciu kleszcza zdezynfekuj skórę.
  • Możesz posłużyć się specjalnymi przyrządami dostępnymi w aptekach, takimi jak kleszczołapki, pętla do usuwania kleszczy czy miniaturowa pompka.

Kiedy zgłosić się do lekarza po ukąszeniu kleszcza?

Zgłoś się do lekarza jeśli:

  • w okolicy ukąszenia w ciągu 6-60 dni pojawi się rumień o średnicy ok. 5 cm, z centralnym przejaśnieniem (tzw. rumień wędrujący). Zmiana skórna widoczna w pierwszych 6 dniach po ukąszeniu przez kleszcza nie jest rumieniem wędrującym, a z reguły lokalnym stanem zapalnym lub miejscową reakcją alergiczną.
  • pojawią się inne objawy: powiększenie węzłów chłonnych, stany podgorączkowe, bóle głowy, stawów czy mięśni.

Nie ma wskazań do rutynowego podawania antybiotyków po ukąszeniu przez kleszcza ani do badania kleszcza na obecność przenoszonych infekcji.

Czy po usunięciu kleszcza ze skóry należy go zanieść do badania?

Nie wykonuje się badania kleszcza na obecność krętków Borerli burgdorferi ponieważ niezależnie od wyniku nie zmienia to postępowania czyli uważnej obserwacji czy nie pojawia się zmiana rumieniowa na skórze, stany podgorączkowe, powiększenie węzłów chłonnych lub objawy grypopodobne z gorączką, bólami głowy, stawów, mięśni i zmęczeniem. W przypadku wystąpienia takich objawów należy z dzieckiem bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Alergia

Czy testy skórne można wykonywać u dzieci? Od którego roku życia?

Testy skórne można wykonywać u dzieci powyżej 3 roku życia. Wcześniej reakcja skóry na alergeny może być słabsza i testy nie będą w pełni miarodajne.

Czy przy podejrzeniu kataru alergicznego konieczna jest wizyta u alergologa, czy leki może wypisać pediatra?

Przy podejrzeniu kataru alergicznego e-receptę na leki może wypisać pediatra lub lekarz rodzinny.